reklama

Sicílska expedícia

Každý asi pozná Homérov epos Iliada a Odysea. Toto dielo patrí ku klasickej literatúre a aj v dnešnej dobe je pre čitateľa zaujímavé, o čom svedčí aj jeho nedávne filmové spracovanie. Vo tomto blogu opíšem podobný príbeh, ktorý sa však od Homérovho eposu líši v jednom podstatnom detaile. Ide totiž o skutočnú historickú udalosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Alcibiadesova busta (Musei Capitolini, Roma)
Alcibiadesova busta (Musei Capitolini, Roma) 

Mojim koníčkom ještúdium antických bitiek a preto teraz opíšem jednu z najzaujímavejších.V helénskom svete práve skončila prvá peloponézska vojna. Dve znepriatelenéstrany, Atény a Sparta, podpísali prímerie. Signatárom mierovej zmluvy jeaténsky štátnik a generál Nicias, ktorý je zhodou okolností aj hlavnoupostavou nášho príbehu.

Miesto: Atény.Rok: 415 p.n.l.

Mierová zmluva jeuž šesť rokov v platnosti. Atény sú plné generálov, vojakova vojnových lodí, ktoré zrazu nemajú nič na práci. Našťastie prichádzaposol zo sicílskeho mesta Segesta s prosbou o pomoc v boli protiSyrakúzam. Mestský štát Syrakúzy bol založený okolo roku 733 p.n.l. gréckymikolonistami a v čase nášho príbehu bol prosperujúcou metropolou nasicílskom ostrove. Na zhromaždení sa rozpúta diskusia ako postupovať. Niciasvystupuje proti vyslaniu expedície, je však prehlasovaný. Hlavným zástancomvojenskej intervencie je mladý generál Alcibiades. Zhromaždenie sa rozhodne, žena Sicíliu vyšlú expedíciu vedenú Niciasom, Alcibiadesom a Lamachusom. Deňpred vyplávaním je Alcibiades obvinený z bohorúhačstva. Mladý generál mávšak silnú podporu vojska, a preto sa ho neodvážia súdiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Lode neplávajúpriamo k Syrakúzam, ale snažia sa pri pobreží Grécka a Itálienaverbovať spojencov a žoldnierov. Keď konečne dorazia k pobrežiuSicílie, dobehne flotilu loď z Atén s príkazom zatknúť generálaAlcibiadesa. Vojvodca bol totiž vo svojej neprítomnosti nakoniec odsúdený. Generálsúhlasí s návratom, v nestráženej chvíli však opustí flotilua utečie. Keďže vie, že v Aténach by bol popravený, najbezpečnejšiemiesto je pre neho u úhlavného nepriateľa Atén – Sparty. Flotila pristanena Sicílii, a prvá bitka medzi mestským štátom a expedíciou sa skončínerozhodne, aj keď Syrakúzy utrpia väčšie straty. Pretože sa však blíži zima,generál Nicias sa rozhodne namiesto obliehania mesta utáboriť.V Syrakúzach sa zatiaľ generál Hermocrates pokúša získať spojencova rozošle poslov ku Sparte, Korintu a Kartágu. V Sparte sav prospech Syrakúz prihovorí aj bývalý generál Alcibiades, ktorý naviacupozorní na medzery v obrane samotných Atén. Na pomoc Syrakúzam tedavypláva spartský generála Gylippus aj s intervenčným vojskom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na jar 414 p.n.l.začne obliehanie Syrakúz. Mesto má silné múry a Nicias sa ho pretorozhodne vyhladovať. Bežná taktika tej doby bola postaviť vonkajšie hradbyokolo obliehacieho tábora (a teda aj mesta), ktoré zároveň zabraňovali prísunpotravín do mesta. Syrakúzy to samozrejme nemohli pripustiť, a pretovysielali malé oddiely, ktoré rušili budovanie týchto vonkajších hradieb. Tietopotýčky zvyčajne neboli príliš dôležité, avšak pri jednej z nich bolzabitý generál Lamachus. Nicias teda zostal ako posledný z generálovpôvodnej výpravy. Vonkajší val sa aj napriek tomu podarilo dokončiť. Nečakanevšak pripláva spartský generál Gylippus a svojim druhým útokom valprerazí a umožní tak zásobovanie Syrakúz.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nicias zrazučelil presile. Poslal teda do Atén posla s otázkou ako postupovať. Akoodpoveď, z Atén priplával generál Demostenes aj s čerstvou posilou. Ajnapriek tomu sa obliehanie vlieklo ďalší rok, bez väčších úspechov jednej, čidruhej strany. Dôležitá bitka sa však neodohrala na súši, ale na mori. Podľaniektorých zdrojov sa Aténčania vzdali obliehania a rozhodli sa nalodiť nacestu domov. Syrakúzy však využili tento moment a zaútočili na kotviaceloďstvo. V prístave nemohli Aténske lode manévrovať a mnohoz nich bolo potopených, alebo uviazli na plytčine. Aténska expedícia takstratila možnosť ústupu po mori. Na jeseň už bola situácia Aténčanov zúfaláa Nicias sa rozhodol pre všeobecný ústup. Ranených a mŕtvych nechaliv tábore a zvyšok sa vybral do vnútrozemia. Syrakúzania však všetkýchustupujúcich vojakov pozabíjali, alebo zajali. Nicias a Demostenes bolizajatí a popravení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niktoz expedície sa už do Atén nevrátil. Straty predstavovali okolo 10 000hoplitov (ťažká pechota), skoro 200bojových trojveslíc a veľké množstvo ľahkej pechoty, jazdya námorníkov. Atény vďaka tejto expedícii stratili svoju prestíž a opustili ju mnohí spojenci, vrátaneperžanov. Sparta využila Alcibiadesove skúsenosti a začala novú, úspešnú kampaňproti Aténam. Tie boli v roku 404 p.n.l. dobité. Sicília bola po tejtovojne destabilizovaná a následne ju obsadili Kartáginci. Syrakúzy si všakzachovali nezávislosť.

A na záverniekoľko zaujímavých, aj keď nepotvrdených údajov :

- Niciasa Gylippus a pravdepodobne stretli už pri podpisovaní mierovej zmluvyv roku 421 p.n.l.

- Alcibiades bolpravdepodobne obvinený neprávom. Je možné, že proces zosnovali jeho politickýodporcovia.

- Plán expedíciebol Alcibiadesov nápad, a keby velil vojsku on, mal by väčšiu šancu vyhrať

- Nicias plánovalukončiť expedíciu už dávnejšie, odhovolil ho však od toho veštec, ktorý objavilznamenia nepriaznivé pre plavbu

- Alcibiades sav nasledujúcich rokoch značne podieľal na páde Atén. Bol to schopnýgenerál, ktorý bol podľa tradície učňom samotného Sokrata

Literatúra:
Thucydides. History of the Peloponnesian War.

Michal Récky

Michal Récky

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

IT researcher zaujimajuci sa o kognitivnu psychologiu, filozofiu a historiu. Momentalne zijuci v dalekom, vecne zasnezenom Rakusku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéVeda ako ju vidím jaVeda a mytológiaLen tak mimo reči

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu